piątek, 27 czerwca 2014
Piknik Auschwitz

Protesty przeciwko „sztuce” Piknik Golgota” przyniosły pewien efekt – odwołanie prezentacji w kilku miastach, gdyż „Ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego” – cytat z listu abpa S. Gądeckiego.

„Spektakl” napisał niejaki Rodrigo Garcia, Argentyńczyk zamieszkały w Hiszpanii, syn właściciela sklepu mięsnego, co być może ma wpływ na jego twórczość, o ile wierzyć psychoanalizie.

Z drugiej strony wywołało falę ataków na chrześcijan, zwłaszcza na katolików i Kościół, zarzucając wstecznictwo, brak tolerancji do wypowiedzi artystycznych i wolności słowa, itd., itp.

 Ale spójrzmy na to inaczej. Czy owi obrońcy nowoczesności, tolerancji, wolności słowa, itd. odważyliby się wystawić spektakl „Piknik Holocaust” o podobnej treści, z niewielkimi zmianami? Jasne, że nie, na samą myśl posraliby się w gacie, nie mówiąc o tym, że taka „sztuka” nie tylko nie dostałaby dotacji ministerialnej, za to prokuratura, rzecz jasna niezależna, zaraz ochoczo wzięłaby się do rzeczy, bo, o czym nie wszyscy wiedzą, Holocaust jest nową religią, obowiązkową do wierzenia, a niewiara zagrożona jest sankcją więzienia do 8 lat. Kto nie wierzy niech przeczyta ustawę o IPN.

 Nowa wiara, zwana Religią Holocaustu (nazwa użyta w Polsce po raz pierwszy przez Tomasza Gabisia w tekście pod tym samym tytułem w: Stańczyk, nr 2 (29)1996, omówiona także przez Hugona Hajduckiego w tekście o tym samym tytule w: Zawsze Wierni nr 5(42) 2001 i dalej), charakteryzuje się m.in. tym, że jest głównym elementem kultury, polityki i ideologii współczesnego Zachodu.

- Trwa jako „wieczna teraźniejszość” w czym naśladuje Ofiarę Eucharystyczną, będącą stałą, tu i teraz ofiarą składaną podczas konsekracji we Mszy Święte.

- Tak jak Golgota była centralnym punktem odniesienia, tak w nowej religii jest nim Oświęcim zwany też Auschwitz

  • RH posiada ogólnoludzką wyjątkowość rango kosmicznej; jest mitem założycielskim Nowego Porządku Światowego;

  • Holocaust jest ofiarą wyższą od ofiary Chrystusa, bo ofiarą zbiorową (symboliczna liczba ofiar) w miejsce ofiary jednostkowej;

  • krematorium zastępuje Krzyż

  • ma swoich arcykapłanów (Elie Wiesel) i swoją świątynię Muzeum Holocaustu w Nowym Jorku

  • ma swoje dogmaty (cyt. Za H. Hajduckim): 1/ Holocaust był wydarzeniem jednorazowym, bezprecedensowym w dziejach ludzkości, przez co stanowi centrum jej historii; 2/ H. Znosi dotychczasowy stosunek człowieka do Boga i ogólnoludzkich wartości; człowiek uniezależnia się od Boga, który swoim brakiem litości utracił ludzki szacunek – w konsekwencji jedynie człowiek jest godny być Bogiem; 3/ Chrześcijaństwo, szczególnie Kościół Katolicki, ponosi zbiorową odpowiedzialność za Holocaust; 4/ H. uwidacznia porażkę, marność i zakłamanie cywilizacji europejskiej, którą należy zrewidować.

 A zatem, Piknik Golgota jest jednym z elementów tresury starego społeczeństwa, tresury mającej zastąpić starą religię – nową. Z niezrozumiałych tylko powodów, spektakl Garcii finansowany jest przez ministerstwo kultury, które – nomen omen – ma siedzibę w skradzionym pałacu Potockich.15:40, mrozmarek , religia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 grudnia 2010
Św. Mikołaj
Tradycje świętego Mikołaja są żywe do dziś, choć przejawiają się w coraz bardzie zeświecczonej, ograniczającej się do rozdawnictwa prezentów dzieciom, formie. Warto więc przypomnieć sylwetkę tego świętego, a zarazem nie-świętego Kościoła Katolickiego. Św. Mikołaj był biskupem Myry, miasta w zachodniej Anatolii, czyli dzisiejszej Turcji pod koniec III i w pierwszej połowie IV wieku. Dokładnie nie wiadomo co robił za życia, za to po śmierci i to aż od X w. datuje się jego kult, kiedy to stał się patronem m. in. uczonych, piekarzy, lombardzistów, żeglarzy, małych chłopców, kancelistów parafialnych, podróżnych, a także złodziei oraz dziewic pragnących wyjść za mąż. To ostatnie wyjaśnia legenda Jakóba de Voragine o pewnym biednym tatusiu, który swoje trzy córki wysłał na ulicę, aby same zarobiły sobie na posag. Biskup Mikołaj nie chcąc dopuścić do grzechu przez trzy kolejne noce cichaczem podrzucał im mieszek złota na posag.. Z czasem, w Ameryce, dokąd dotarł jego kult dzięki holenderskim kolonistom, zmieniono jego nazwę na Santa Claus, a czerwona czapeczka z pomponikiem zastąpiła mitrę i pastorał, stopniowo przekształcając się w przerośniętego krasnala. Obecna czerwień i biel w jego stroju nieprzypadkowo zbieżne są z barwami handlowymi Coca-coli. Koncern ten, mając kłopoty ze sprzedażą swojego produktu zimą, już w 1931 r. rozpoczął kampanię reklamową, a za twórcę sylwetki św. Mikołaja w obecnym kształcie uznaje się ilustratora z Chicago - Haddon'a Sundblom'a. W 1969 r. Kościół katolicki zdjął go Mikołaja z oficjalnego rejestru świętych, choć nadal figuruje w kalendarzu jako wspomnienie dowolne, ale nie obowiązkowe.
17:16, mrozmarek , religia
Link Dodaj komentarz »
O autorze
Tagi